Egiptus

Egypt

Egiptus – kontrastide maa

  • Pindala – 1 002 450 km²
  • Rahvaarv – 91,5 mln (2015. a)
  • Pealinn – Kairo
  • Raha – Egiptuse nael (EGP) ja piastrid
  • Keel – araabia keel
  • Religioon – valdav usund Islam, enamus kristlastest kuuluvad kohalikku Alexandria Kopti Õigeusu kirikusse

Ajalugu

Lõuna-Egiptuses olid esimesed asustused juba rohkem kui 250 tuhat aastat tagasi. Ülem-Egiptuse müütiline valitseja Menes ühendas Ülem- ja Alam-Egiptuse omavahel 3050 a. eKr ja ehitas kuulsa Memphise linnuse. Iidse Egiptuse ajalugu on jaotatud kolme ossa: Vana Kunigriik (2663-2195 eKr) tuntud ka püramiidide ajastuna, Keskmine Kuningriik (2066-1650 eKr) ja Uus Kuningriik (1550-1064 eKr), mis on tuntud ka kuldse ajastuna. Egiptuse langust seostatakse vaarao Kleopatra VII-ga, kes alustas võimuvõitlust oma venna ja mehega ning kutsus selleks appi Rooma armee. 7. sajandil vallutasid Egiptuse prohvet Muhamedi ühendatud araablased, kes on sellel territooriumil tänini. Suessi kanali ehitamisega sai Egiptus tähtsaks rahvusvaheliseks transiitmaaks. Peale kuninga kukutamist 1953. aastal on Egiptus olnud vabariik.

Soovid puhkusele?

Jaga meiega oma reisiideid ja unistusi - küsi meilt pakkumist soovitud sihtkohale ja reisiperioodile >>>

Rahvusköök

  • Foul – roog aedubadest
  • Humusas – roog kikerhernestest
  • Hamam mahshi – riisiga täidetud tuvi
  • Mashi warag enab – täidetud viinamarjalehed
  • Kofta – lamba või veiselihakotletid
  • Кеbabs – lamba-, veise- või kanaliharoog
  • Baklava – pistaatsia ja purustatud pähklitega kihiline küpsetis, mis on kastetud piima ja mee siirupisse
  • Karkade – hibiskuse õitest valmistatud jook.

Majutusinfo

Hotellide klassifikatsioon on Euroopa omast veidi erinev. Euroopa ja Egiptuse sama kategooria hotellid ei ole võrreldavad, näiteks Egiptuse neljatärnihotell võib Euroopa standardite järgi olla kolmetärnihotell. Hotellide interjööris kasutatakse rohkelt marmorit, kulla imitatsiooniga detaile jm kohalikke toormaterjale. Egiptuse hotellide teenindav personal koosneb üksnes meestest. Nad on väga sõbralikud ja abivalmid ning ootavad seetõttu ka jootraha (baksheesh).

Hea teada!

Tööaeg - kauplused on üldjuhul avatud 9:00-21:00 talveperioodil ja 09:00–12:30 ning 16:00–20:00 suveperioodil. Ramadani ajal võib kaupluste, riigiasutuste ja avalike külastuskohtade tööaeg olla lühendatud. Valuutavahetuspunktide ja pankade tööaeg ei ole kindlaks määratud. Raha saab üldjuhul vahetada hotellide valuutavahetuspunktides, mis töötavad 10:00-13:00 ja 18:00-22:00.
Jootraha - restoranides jäetakse jootraha arve summast 10-12% sõltuvalt teeninduse kvaliteedist. Kohalikele bussijuhtidele ja giididele on kombeks jootraha jätta. Jootraha (1–5 EGP) makstakse ka kõige erinevamate ja ettearvamatute teenuste (vahel üksnes teenuse soovitamise) eest.
Transport. Marsruuttakso on soodne transpordivahend. Kuurortides on kindel sõiduhind vahemikus 1 – 2 EGP. Liigelda saab ka taksoga, mille tunneb ära eraldusmärkide järgi. Taksodel on taksomeetrid, ent sõidu hinna üle tuleks autojuhiga eelnevalt kokku leppida. Tasub ka tingida, kuid seda kindlasti enne taksosse istumist.
Piirangud - Egiptusesse võib sisse tuua kuni 400 sigaretti ja 3 liitrit alkoholi. Videokaamera kaasavõtmisel võidakse nõuda selle registreerimist lennujaama tollis. Riigist lahkumisel kantakse sel juhul passi vastav märge. Rangelt on keelatud riigist välja viia Punase Mere koralle ja karpe. Alkoholi tarbimine (k.a õlu) on piiratud.
Kingitused - vesipiibud ja käsitööna valmistatud klaaspudelid lõhnaõlide hoidmiseks.

Tunnetage Egiptust

Kauplemist tuleb vaadata kui mängu, mille peamine reegel on mitte näidata suurt huvi teile silma hakanud kauba vastu ning pakkuda väiksemat hinda kui müüja küsib. Minge snorgeldama või sukelduma. Vesi on Punases meres väga selge – veepinnal ujudes näeb suurepäraselt koralle ja kalu.

Vesipiipu on kombeks suitsetada õhtuhämaruses sealjuures aeglaselt ja rahulikult poliitikast, perest või naistest juteldes. Vesipiipu enda rahvuslikuks aardeks pidavad araablased lasevad seda suitsetada ka naistel ja lastel. Egiptuses tasub proovida puruteed, karkade teed ja värskelt pressitud mahla (mango, guajaavi, sidruni).

Kõrbereisist võib saada sinu elu meeldejäävaim kogemus!

Viisainfo: Egiptus

Egiptuse 30-päevane turistiviisa on tasuline viisamark, mis kleebitakse passi Egiptuse piiril. Viisa peab ostma kõigile passiomanikele, sh ka imikutele. Kõiki pikemaid viisasid tuleb taotleda Egiptuse saatkonnas Helsingis.

EESTI KODANIKU PASS - Reisidokumendi ehk passi kehtivuse tingimused:

  • Pass peab olema kehtiv vähemalt 6 kuud pärast reisi lõppu
  • Passis peab olema vähemalt 1 vaba lehekülg
  • Edasi-tagasi piletite broneering
  • Hotelli broneering
  • Soovitav tervise- ja reisikindlustus kogu viisa perioodiks
  • Soovitatav on end enne reisi registreerida ka Eesti Välisministeeriumi kodulehel

VENE KODANIKU PASS (ELAMISLUBA EESTIS) - Reisidokumendi ehk passi kehtivuse tingimused:

  • Pass peab olema kehtiv vähemalt 6 kuud pärast reisi lõppu
  • Passis peab olema vähemalt 1 vaba lehekülg
  • KOHUSTUSLIK on reisile kaasa võtta lisaks passile ka ID kaart!
  • Edasi-tagasi piletite broneering
  • Hotelli broneering
  • Soovitav tervise- ja reisikindlustus kogu viisa perioodiks
  • Soovitatav on end enne reisi registreerida ka Eesti Välisministeeriumi kodulehel

EESTI HALL VÄLISMAALASE PASS (ELAMISLUBA EESTIS) - Juhime Teie tähelepanu asjaolule, et muutunud on Egiptuse viisareeglid määratlemata kodakondsusega välismaalase (halli) passi omanikele. Uute reeglite järgi tuleb välismaalase (halli) passiga reisijatel viisa ette vormistada Egiptuse saatkonnas. Viisat enam piirilt osta ei saa. Reisidokumendi ehk passi kehtivuse tingimused:

  • Pass peab olema kehtiv vähemalt 6 kuud pärast reisi lõppu
  • Passis peab olema vähemalt 1 vaba lehekülg
  • KOHUSTUSLIK on reisile kaasa võtta lisaks passile ka ID kaart!
  • Edasi-tagasi piletite broneering
  • Hotelli broneering
  • Soovitav tervise- ja reisikindlustus kogu viisa perioodiks
  • Soovitatav on end enne reisi registreerida ka Eesti Välisministeeriumi kodulehel

Ekskursioonid

Luxor

(ajalooline, kestus: terve päev)

Ekskursiooni tutvustus: Reis Luxorisse, mis on tuntud kui endine Vana-Egiptuse pealinn Teeba. Peale pikka sõitu läbi üksluise kõrbe muutub ümbrus roheliseks ja loodus lopsakaks. Ekskursiooni ajal külastame üht Egiptuse võimsaimat ja paremini säilinud pühakoda, Karnaki templit, mis ehitati Teeba jumalate kolmiku jaoks (Amon Ra Päikesepoeg, tema naine Muta ja nende poeg Chon). Tutvume Egiptuse ainsa naisvaarao (Hatšepsuti) auks püstitatud kaljutempliga. Külastame Memnoni kolosse ning Kuningate Orgu.

Kaasa võtta: kaamera (ei ole lubatud Kuningate Orus), peakate, mugavad jalanõud ja soojad riided.
Kuupäev: Korraldatakse saabumisel

Kairo

(ajalooline, kestus: terve päev)

Ekskursiooni tutvustus: Ekskursioon Egiptuse pealinna, Aafrika suurimasse linna – Kairosse. Käime Giza püramiidide (Cheops, Chevron, Mikerine) ja Sfinksi juures, mis sümboliseerivad egiptlaste usku elusse pärast surma. Cheopsi püramiid on üks seitsmest maailmaimest. Egiptuse Muuseumis saate tutvuda ühe maailma kõige rikkalikuma kollektsiooniga. Muuseumi reliikviaks on aaretekollektsioon vaarao Tutanhamoni hauakambrist, Tutanhamoni sarkofaag ning kuldmask, mis leiti kuningate orust arheoloog Howard Carteri ja lord Carnarvoni poolt 1922 aastal. Lisaks külastame papüüruse instituuti ja võimaluse korral Khan el Khalili turgu.

Kaasa võtta: kaamera (muuseumis pildistamine keelatud), peakate, mugavad jalanõud ja soojad riided.
Kuupäev: Korraldatakse saabumisel

Elu Niiluse radadel

(tutvustav-ajalooline, kestus: terve päev)

Ekskursiooni tutvustus: See on emotsionaalne kultuuriline ja ajalooline ekskursioon. Külastame Kena linna Dendera templi lähedal, mis on üks kahest paremini säilinud iidsest Egiptuse monumendist. Purjetame väikese paadiga Niiluse vetel ning naudime puhkepausi banaaniistanduste varjus. Hobukaarikud viivad meid tänapäeva Luxori telgitagustesse. Õhtupäikese käes kümblev Luxori tempel kutsub meid maha istuma ja omaette mõtisklema.

Kaasa võtta: mugavad jalatsid, kaamera, päikesekreem, joogivesi, peakate.
Kuupäev: Korraldatakse saabumisel

Kõrbe motosafari

(tutvustav-meelelahutuslik, kestus: terve päev)

Motomatk kõrbesse. Peale paarikümne minutilist ATV/QUAD sõitu külastame beduiinide küla, tutvume nende eluviisi ja kommetega. Peale seda ootavad meid erinevad meelelahutused - sõit ATV-ga, kõrbekardiga. Lisaks  kaamelisõit ja lõbus folklooriprogramm. ATV-d on ühele inimesele ja nendega saavad sõita 16-aastased ja vanemad isikud.

Kaasa võtta: kaamera, suurem sall või rätik, kampsun või dressipluus, mugavad jalanõud ja riided.
Kuupäev: Korraldatakse saabumisel

Sharm El Naga laguun

(aktiivne puhkus, kestus: pool päeva)

Sharm El Naga on elav korallrahu.  Seda turistihordide poolt veel avastamata paika võib kutsuda ainulaadseks vetemaailma imeks. Palmilehtedest lehtlad, mugavad voodid ja peene liivaga rand pakuvad suurepärast võimalust lõõgastumiseks. Suured korallrifid algavad kaldalt ning kogu ilu saab nautida ka palja silmaga – ilma snorgeldamise ja sukeldumiseta.

Kaasa võtta: ujumisriided, rätik, kaamera, päikesekreem, joogivesi.
Kuupäev: Korraldatakse saabumisel

Sukeldumine

(aktiivne puhkus, kestus: terve päev)

Spetsiaalse sukeldumisvarustuse abil saate nautida suurepärast veealust maailma – värvilisi koralle ja mitmekesist Punase mere floorat ja faunat. Sisaldab 2 sukeldumist Hurghada kaunimate korallriffide läheduses.

Kaasa võtta: kaamera, peakate, päikesekreem, ujumisriided, rannarätik.
Kuupäev: Korraldatakse saabumisel

Merereis El Gounasse

(tutvustav-meelelahutuslik, kestus: terve päev)

El Gounat peetakse kõige moodsamaks, elegantsemaks ja modernsemaks kuurordiks tervel Punase mere rannikul. Seda kutsutakse Punase mere Veneetsiaks. Peale meresõitu  El Gouna poolsaarele teeme paadiretke kaunitel tehiskanalitel. Peale El Gouna külastamist pakutakse lõunat ja tehake peatused avamerel snorgeldamiseks.

Kaasa võtta: ujumisriided, rannarätik, peakate, päikesekreem, kaamera.
Kuupäev: Korraldatakse saabumisel

Giftuni saar

(aktiivne puhkus, kestus: terve päev)

Tore avastusretk Punasel merel tutvumaks veealuse maailmaga. Sõidu ajal teeme 2 snorgeldamispeatust korallrahu juures, mis asuvad Giftuni saare läheduses. Ühe pikema peatuse teeme snorgeldamiseks saarelt. Lõunasöök laeval.

Kaasa võtta: ujumisriided, rannarätik, peakate, päikesekreem, soojad riided, kaamera.
Kuupäev: Korraldatakse saabumisel

Assuani ilu ja võlu (2 päeva)

(ajalooline / kultuur, kestus: 2 päeva)

Väljasõit pühapäeva öösel. Tee viib läbi Luxori Edfu linna, kus asub jumal Horuse tempel. See tempel oli asustatud Ptolemaiostel 2300 a tagasi. Pärast selle templi külastamist sõidame Assuani. Seal pakutakse lõunat. Pärast lõunasööki korraldatakse 3-tunnine laevasõit botaanikaaia külastamisega. Seejärel kaamelid viivad meid ehtsasse Nuubia külla. See on ainulaadne võimalus kokku puutuda säilinud iidse kultuuriga! Õhtul saab külastada kohaliku turgu ja nautida vanaaegset kultuuri. Ööbimine Assuanis. Järgmisel päeval on kaks võimalust aega veeta! Esimene: Assuani paisu külastamine, kust avanevad suurepärased vaated Niilusele ja Nasseri järvele. Samuti saab tutvuda jumalanna Isis templiga-Philae. Teine: Assuanis on võimalik korraldada ekskursioon lisatasu eest kuulsasse Abu Simbelisse, kus asub vaarao Ramses II ehitatud suurepärane tempel! (min.4 in.) Hotellidesse tagasi jõuab teise päeva hilisõhtul.

Kaasa võtta: kaamera, peakate, päikesekreem, mugavad jalanõud, rätik, ööbimisriided.
Kuupäev: Korraldatakse saabumisel

Võtke meiega ühendust! Kui ei leidnud sobivat reisi, saatke meile vabas vormis reisipäring .. vastame esimesel võimalusel

Teised Populaarsed Kuurordid