Bulgaaria – kuldsete randade ja rooside maa …
Pindala – 110 910 m²
Rahvaarv – 7,3 miljonit (2013)
Pealinn – Sofia
Raha – leev
Keel – bulgaaria keel, tähestikuna kasutatakse kirillitsat
Religioon – Enamuses õigeusklikke, lisaks islamiusulisi, katoliiklasi ja protestante
Ajalugu
Esimesed inimesed elasid tänapäeva Bulgaaria territooriumil 100 000 aastat tagasi. Kaks peamist kultuuri, kes on andnud alguse bulgaaria rahvale on slaavlased (elasid siin VI sajandil) ning türklased (tulid Kesk-Aasiast Balkanile VII sajandil). Bulgaaria on üks vanimatest Euroopa riikidest – esimene Bulgaaria impeerium tekkis 681 aastal. Bulgaariat on valitsenud katoliiklased, slaavlased, bütsantslased ja türklased. Kõige tugevamalt juhtisid riiki aga Lähis-Ida bulgaarlased, kes valitsesid nii Bulgaariat kui Makedooniat. Ka praegusel ajal hüütakse makedoonlasi tihti bulgaarlasteks. Eriline periood Bulgaaria ajaloos oli IX – X sajand, mil hertsog Boris kuulutas kristluse riigi peamiseks religiooniks. Vendade Kirilli ja Methodiuse poolt loodud kirillits hakkas levima ning Bulgaaria arenes edasi slaavi kultuuri valguses. 1389.a vallutasid territooriumi türklaste väed, kes jäid siia pea viieks sajandiks. Peale II maailmasõda sai Bulgaariast kommunistlik riik. Aastal 1986, peale idabloki kukkumist, sai Bulgaaria iseseisvaks parlamentaarseks riigiks. 2007. aastast on Bulgaaria Euroopa Liidu liikmesriik.
Rahvusköök
Giuveč – liharoog paprika, baklažaani ja ubadega
Kebabčeta – grillitud vorst
Kiufteta – praetud lihakroketid
Musaka – roog hakklihast, kartulitest, tomatitest ja juustust
Sarmi – täidetud viinamarjalehe rullid
Tarator – külm hapupiimasupp kurgi, kreeka pähklite ja vürtsidega
Ayran – Türgi päritolu jook, mis on tehtud Bulgaaria jogurtist. Bulgaaria jogurtis on nii palju kasulikke aineid, mistõttu on teda peetud bulgaarlaste pikaealisuse põhjuseks
Majutusinfo
Bulgaaria Musta mere rannik muutus Eurooplaste seas populaarseks alles hiljuti. Kuna Bulgaaria oli pikka aega kommunistliku režiimi küüsis, tulevad paljusid hotelle vaadates meelde vanad ajad. Hotellide toad ja sisealad on aga enamiku meie poolt pakutavate hotellide poolt juba renoveerinud. On ehitatud ka uusi hotelle. Suuremad hotellid paiknevad peamiselt vaiksemates piirkondades, linnakärast eemal. Enamikel hotellidest on oma basseinid. Hotellidel üldjuhul oma randa ei ole. Enamus randadest kuuluvad riigile ning seetõttu tuleb rannas lamamistoolide ja päikesevarjude eest tasuda.
Hea teada!
Kauplused – enamus kauplustest on avatud 09:00 – 19:00/21:00. Pangad on avatud tööpäeviti 09:00–16:00. Laupäeviti ja pühapäeviti on pangad suletud.
Jootraha – ettekandjatele või hotelliteenindajatele jäetakse kombe kohaselt 5–10% (olenevalt teeninduse kvaliteedist) arve summast. Jootraha andmine ei ole kohustuslik.
Transport – ühistranspordipiletid saab osta sõidukis. Bulgaarias on hea bussi- ja rongiühendus. Linnades sõidavad bussid, trollid, mõnel pool ka trammid ja metroorongid. Enamikel taksodest on taksomeetrid, mis töötavad eri hinnarežiimide alusel olenevalt kellaajast ja nädalapäevast. On soovitav alati enne sõitu hinnas kokku leppida.
Keelud – kraanivee asemel on soovitatav juua ostetud pudelivett. Rangelt on keelatud sõjaliste ja muude riikliku tähtsusega objektide pildistamine ja filmimine.
Kingitused – ainulaadseim meene Bulgaariast on roosiõli ja roosiõlist valmistatud alkohoolsed joogid (naistele 20 kraadine, meestele 40 kraadine).
Soovid puhkusele?
Jaga meiega oma reisiideid ja unistusi – küsi meilt pakkumist soovitud sihtkohale ja reisiperioodile.
Bulgaaria kliima
Parim aeg Bulgaarias puhkamiseks on maist septembrini. Riigi pehmet kliimat mõjutavad Vahemeri ja Must meri. Suvel on siin harva väljakannatamatult palav – õhutemperatuur jääb vahemikku 25–31°C. Mägistes paikades langeb õhutemperatuur õhtuti viie kraadi võrra madalamale kui ülejäänud Bulgaarias.
Mida vaadata, millal reisida?
Musta mere rannik – suurim Bulgaaria aare ..
Legendi järgi kutsunud Jumal kokku kõik rahvad, et neile maad jagada. Kohale tulnud kõik rahvad peale bulgaarlaste – nood teinud parajasti põllul tööd. Kogu maa jaotatud laiali, kuid Jumal andnud bulgaarlastele töökuse eest tükikese maapealset paradiisi – külluseaia otse Balkani poolsaare südames, mida sellest ajast kuni tänase päevani Bulgaariaks kutsutakse. Bulgaaria põhjanaaber on Rumeenia (looduslik piir Doonau jõgi), lõunanaabrid on Türgi ja Kreeka, läänenaabrid aga Serbia ja Makedoonia Vabariik. Bulgaaria idapiiri ääristab koguni 378 km ulatuses Musta mere rand. Must meri on puhas, rahulik ja mitte kuigi sügav. Selle soolasisaldus on koguni kaks korda väiksem kui Vahemere oma ning meres ei ela röövkalu. Enam kui pool Bulgaariast on mägine maa. Mäed ja tasandikud asuvad peamiselt riigi kaguosas – Musta mere ümbruses idas ja põhjas Doonau kallastel.
Bulgaarlased on lihtne, tõsine, paljukannatanud rahvas. Bulgaarlased on südamlikud, vastutulelikud, külalislahked ja väga tolerantsed inimesed. Bulgaaria tõelise vaimu tajumiseks tuleks sõita Bulgaaria küladesse ja tutvuda sealsete elanike, nende tavade, eluolu, religiooni ja traditsioonidega.
Tunneta Bulgaariat
Iidsetes külades, nagu Bata, Emona, Erketša, Kulevtša ja Kazaško on teil alati võimalus kuulata meloodilisi Bulgaaria rahvalaule ja osa võtta külasimmanitest. Bulgaarlaste muljetavaldavaim rituaal on tuletants (bulgaaria keeles Nestinarstvo) – transis tantsijad, püha Konstantinuse ikoon käes, tantsivad trummi- ja vilehelina saatel paljajalu sütel. Külasta SPA keskust – võimalus looduslike raviprotseduuridega oma tervist kosutada. Võta ka veinivanni! Proovi Bulgaaria veine – Sophia Merlot, Sophia Cabernet Sauvignon, Sophia Muscat Melnik, Manastirsko Szuszukane, Rosenthaler Kadarka.
Albena
Kuurort asub imelise musta mere kaldal, ~ 35 km Varnast. Seda peetakse üheks modernseimaks kuurordiks kogu Bulgaarias. Albenal on “sinise lipu” sertifikaat, mis kinnitab, et rannaala on kenasti hooldatud ning meri puhas. Albenas on väga hästi arenenud infrastruktuur. Kõige põhjapoolsemas osas paikneb unikaalne liaanide reservaat, mis hoiab Albenas õhu eriliselt puhta ja värskena. Kuurort sobib ideaalselt perepuhkuseks ning ka spordisõpradele, rahulikuks puhkuseks ning ööelu nautlejatele. Albenas on Bulgaaria kõige laiemad rannad. 200 – 300 m laiune rannariba meelitab puhkajaid oma kuldse puhta liivaga. Rannad Albenas ei ole kunagi ülerahvastatud.
Sunny Beach
Sunny Beach on vaieldamatult Bulgaaria Musta mere äärse rannikuala suurim ja elavaim kuurort, mis paistab silma hea kvaliteediga teenuste ja sõbraliku atmosfääri poolest. Sunny Beach asub 35 km Burgasest põhja pool ning Varna lennujaamast 100 km kaugusel. Pikk kuldse liivaga rand, selge vesi, smaragdroheline meri ja puhas õhk on peamised tegurid, mis meelitavad reisijaid siia Musta mere rannale. Spordisõpru ootavad siin erinevad veespordi harrastamise võimalused: purjekad, purjelauad, veesuusad, kaatrid, skuutrid jms. Rannamõnudele pakuvad vaheldust head tenniseväljakud, tennisekool, kasiino, ratsutamisväljak koos ratsutamiskooliga, keegliklubi ning minigolfi- ja rannavõrkpalliväljakud. Sunny Beachis pööratakse erilist tähelepanu laste aktiivsele puhkusele – siin on nende jaoks tenniseväljakud, erinevad ajaveetmisvõimalused spordikoolis ning ööpäevaringselt avatud lasteaiad. Pisikestele puhkajatele korraldatakse sageli mitmesuguseid pidusid, kõikvõimalikke mänge ning lastediskosid. Paljudes söögikohtades on laste jaoks erimenüüd. Siinsed enam kui 300 restorani ja taverni, mis pakuvad külastajatele ka folklooriprogramme, lisaks kõrtsid, kohvikud, ööklubid, baarid ja varieteed on kõik üksnes turistide päralt, et nood end alati hästi tunneksid ning siinseist kokakunsti meistriteostest osa saaksid.
St. Konstantin
St Konstantin asub Varnast 10 km kaugusel. Kuurort meelitab puhkajaid oma pehme kliima, kuldsete liivarandade, mineraalveeallikate ja modernse infrastruktuuriga. Erilise kliima ja igihaljaste küpressidega kuurort ootab külastajaid aastaringselt. St Konstantinis on palju modernseid hotelle, spordi-, tervise- ja taastusravikeskuseid ning kauneid jahisadamaid. St Konstantini tasub külastada mitmel põhjusel – erilise kliima, maheda meretuule, jaheda ja värskendava õhu, saja-aastaste viigipuude, küpressi- ja pärnalõhna ning arvukate mineraalveeallikate pärast. St Konstantin on tuntud vanade traditsioonide ja külalislahkuse poolest. Külastajad saavad siin mööda pargi alleesid jalutada, meres supelda ning rannas päikese käes mõnuleda. Õhtuti kutsuvad mitmesugused restoranid turiste maitsvaid rahvusroogi mekkima või folklooriprogramme jälgima.
Obzor
Obzor jääb Varnast 60 km lõuna ning Burgasest 65 km põhja poole. Linna rajasid kreeka kolonistid ja seda tunti Heliopolise (Päikeselinna) nime all. Hiljem sai Heliopolisest kuulus roomlaste kindluslinn. Tänapäeval on Obzor populaarne Musta mere kuurort, mis on tuntud just oma laia peene liivaga ranna poolest. Selles õdusas kuurordis on elav ja kirev kesklinn, mille restoranid pakuvad oma külastajatele maitsvaid rahvusköögi roogasid.
Golden Sands
Bulgaaria kuulsaim ja populaarseim puhkusepaik on Golden Sands. See kuurortlinn asub Varnast 18 km kaugusel põhjas, Musta mere rannikul. Siinne peene kollase liivaga mererand on 3,5 km pikk ja kohati koguni kuni 100 m laiune. Merevesi on selge ja puhas. Golden Sandsi territooriumil on 17 mineraalveebasseini, lisaks mitu tervisekeskust, kus pakutakse erinevaid taastusraviteenuseid. Golden Sandsi menukust mõjutab osaliselt kindlasti tõsiasi, et linn on tunnistatud riigi puhtaimaks kuurordiks. Golden Sands on kuurordi laitmatu ökoloogilise puhtuse säilitamise eest pälvinud rahvusvahelise sinise lipu märgi. Kuurordis on ideaalsed tingimused loodud spordisõpradele. 2003. aasta suvel rajati Golden Sandsi suur veelõbustuspark. Golden Sands on siinse rannikuala elavaim kuurort, mistõttu on linn noorte turistide üks meelispuhkepaiku – kuurordis on kasiino, ajaviiteteater, arvukalt restorane, ööklubisid, varieteesid ning kaupluseid.
Nesebar
Nessebari kuurort asub 2 km kaugusel vanast Nessebarist ja 1,5 km kaugusel uuest Nessebarist. Sunny Beachilt on kuurordisse 6 km. Puhkajaid meelitab siia imepärane liivarand ning mugavad kõrge kategooria hotellid, mis pakuvad oma külastajatele erinevaid teenuseid. Kuurort sobib puhkamiseks eelkõige peredele. Linna on mugav tulla kasutades kohalikke transpordivahendeid või jalgsi. Maaliline Nessebari linn on lisatud UNESCO maailma kultuuripärandi nimistusse. Linn meelitab autentse õhkkonnaga kõiki külastajaid. Puhkajad, kes otsivad lõõgastavat ja rahulikku puhkust eemal Sunny Beachi kiirest linnast, saavad aega veeta hubastes tavernides, maitsta mereande ja nautida kohalikke rahvusroogasid.
Pomorje
See väike kuurort asub kitsal poolsaarel, mida ümbritsevad Must meri ja Pomorje järv. Kuurort paikneb 20 km Burgasest ning umbnes 18 km Nessebarist. Pomorjet ümbritsevad viinamarjaistandused ning puuviljaaiad. Kuurordi rannariba pikkus on ligi 7 km ning sealt leiab palju erineva kategooria hotelle, kohvikuid, restorane ning veespordi harrastamise võimalusi, ehk siis kõike mida on vaja heaks ja unustamatuks puhkuseks.
Burgas
Bulgaaria suuruselt neljas linn asub Musta mere kalda kõige läänepoolsemas osas, 389 km kaugusel pealinnast Sofiast ja 335 km kaugusel Istanbulist. Nimi tuleneb kreeka sõnast “pyros”, mis tähendab “torni”. See on rohkem kaubanduse kui turismilinn, ent meelelahutust pakub see rohkesti. Linnas leiavad aset karufestival, rock festival “Rock Explosion” ning kaks korda aastas rahvusvaheline lilleshow. Linnas on palju muuseume ning ööklubisid.
Ravda
Ravda kuurordi jagab kaheks Ravda neem: lõunapoolne rand meelitab turiste kauni liiva, selge merevee ning mitmekülgsete meelelahutusvõimalustega, põhjapoolne rand pakub aga rahulikku ja lõõgastavat puhkust. Ravdas on mitmeid võimalusi veespordi harrastamiseks – sukeldumine, skuutrisõit, purjetamine, purjelauasõit ja palju muud.
Sv. Vlass
Sveti Vlas (tuntud ka kui St. Vlas) on kaunis rannaküla, mis asub Sunny Beach`ist 5 km põhjapool ja Nessebarist 9 km kaugusel. Sellest on viimastel aastatel arendatud kaasaegne rannakuurort koos uute hotellide ja infrastruktuuriga. Siinsed looduslikud tingimused – mäed, metsad, meri ja lõunasesse avanevad mäenõlvad – on äärmiselt tervistavad ja täielikuks väljapuhkamiseks sobivad. St. Vlasis on kolm randa kogupikkusega 1,5 km. Sveti Vlas on pigem vaikne kuurort, mis sobib hästi lastega peredele või inimestele, kes soovivad kärarikkaid kuurorte vältida.
Varna
Varna on Bulgaaria suuruselt kolmas linn (500 000 elanikku), mida nimetatakse Bulgaaria sadamate pealinnaks ning Musta mere kuningannaks. Varna on oluline turismi- ja kultuurikeskus. Linna ajalugu ulatub kaugesse minevikku. Linna matmispaigast on välja kaevatud aare, millest leiti maailma vanimad (u 4. aastatuhat eKr) kuldesemed. Väljakaevatud esemed on praegu Varna ajaloomuuseumis. Rooma impeeriumi kolme sajandi pikkust hiilgeaega tõendavad hästisäilinud Rooma termid. Kaasaegne Varna on populaarne ja atraktiivne Musta mere kuurortlinn. Rohkete muuseumide, baaride, kohvikute, restoranide, ööklubide ja kauplustega Varna pakub nii noorematele kui ka vanematele reisijatele suurepärast võimalust mitte üksnes tuhande aasta vanuse linna ajalooga tutvuda, vaid ka meelt lahutada. Külastamist väärivad nii ajaloo-, etnograafia- ja meremuuseumid kui ka mereaed hiiglasliku akvaariumi ja delfinaariumiga. 5 ülikooliga Varnas on palju noori tudengeid. Iga aastaga tuleb siia aina rohkem ja rohkem noori. Varnas toimuvad rahvusvaheline bulgaaria filmide festival „Kuldne roos“, animafilmide festival „Kuldne delfiin“, rahvakooride konkurss.
Nessebar
~ 120 km kaugusel Varnast asuvat suurt ja võluvat Nessebari linna teati pigem IV sajandist pärit kalurikülana. See paik on häll tsivilisatsioonile, mida kreeklased nimetasid Traakiaks. Osaliselt tänaseni säilinud kaitsemüür ja linnaväravad on pärit just traakia tsivilisatsiooni ajastust. Seda tsivilisatsiooni katab tihe saladuseloor – traaklastel ei olnud küll kirja, ent nad olid kuulsad oma kõrgeltarenenud kultuuri poolest. Traakiast pärinesid Spartacus, filosoof ja matemaatik Demokrit ja kuulus Kreeka laulik Orpheus. Üha laienev linn oli kunagi kuulus oma 40 kiriku poolest. Nüüdseks on neid järele jäänud üksnes 10. Enamik linna ehitistest on väga madalad – türgi ikke ajal ei tohtinud bulgaarlased ehitada kõrgemaid hooneid kui hobuse seljas istuva ratsaniku kõrgus. Ehkki Nessebarist on läbi marssinud kõik Bulgaaria vallutajad (kreeklased, roomlased, bütsantslased, türklased), on linnas säilinud hulgaliselt iidseid ehitisi. See unikaalne muuseumilinn kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse ning on üks kaheksast sellesse loendisse kuuluvast Bulgaaria pärlist.
Balchik
Balchik on üks kauneimaid linnu Bulgaarias. Linn asub mere ääres, Bulgaaria kirdeosas 40 km kaugusel Varnast. Paekaljudele 2500. aasta eest rajatud linn on üks vanemaid kreeklaste kolooniaid Musta mere rannikul. Linna mäekurudes voolavad tänapäevani mineraalveeallikad, mida loetakse Bulgaaria suureks rikkuseks. Mineraalveeallikad, nagu ka Bulgaaria roosid, on riigi sümboliks. Turistidele pakub naudingut ka kümblemine mudavannides. 1,5 km kaugusel kesklinnast asub kena botaanikaaed 600 ainulaadse taimesordiga tervest maailmast. Kõige meeldejäävamad botaanikaaia vaatamisväärsused on rooside- ja kaktusekogud. Aias on rohkesti kiviteid, mida varem katsid vaibad. Aed on rajatud endise Rumeenia kuninganna Maria elukoha lähedale. Kuninganna armastas Balchikut nii väga, et ta soetas sinna maatüki ja asudes sinna elama, andis oma residentsile nime „Vaikne pesa“. Kaliakra neemel asuva Balchiku linnaga seostub arvukalt legende ja müüte. Neem ulatub 2 km kaugusele merre ning koosneb ~ 70 meetri kõrgustest lubjakivikaljudest. Keskaegse kindluse varemed on siiani säilinud ja seal asub nüüd arheoloogiamuuseum ning restoran.
Sozopol
Sozopoli linn on vanim kreeka kolonistide poolt rajatud linn Musta mere rannikul. Sozopol on kuulus oma armsa vanalinna ja selle kitsaste tänavate poolest. Kohalik turg kubiseb suveniiridest, restoranid pakuvad maitsta värsket kala. Sozopol on eriti armastatud artistide, kirjanike ja nende inimeste poolt, kes hindavad vana linna autentset atmosfääri.
Kivimets ehk Pobity Kamni
Pobity Kamni läheduses, 10 km kaugusel Varnast asub ainulaande kivide mets, ainus sellelaadne kogu maailmas. Kivimetsa suurim ala on läbimõõduga 50 km² ning on ka 15 väiksemat gruppi. Üle maakera tulevad siia kokku geoloogid, kes püüavad sellest imepärasest kivisest fenomenist aru saada. Bulgaarlased usuvad, et kivimets kiirgab väga tugevat energiat.
Kazanlak ja rooside org
Bulgaaria on üks suuremaid roosiõli tootjaid maailmas. Kazanlaki piirkonnas paiknevas „rooside orus“ valmistatavaid roosiõlisid kutsutakse hellitavalt “vedelaks kullaks”. Tegelikult on roosiõli kolm korda kallim kui kuld. 1 kg roosiõli valmistamiseks läheb vaja 3000 kg roose ja 1 g õli valmistamiseks 1300 õielehte. Roosid korjatakse varahommikuti käsitsi 2000 inimese poolt. Saagikoristus lõppeb festivaliga, mida korraldatakse igal aastal mai lõpus – juuni alguses.
Soovid puhkusele?
Jaga meiega oma reisiideid ja unistusi – küsi meilt pakkumist soovitud sihtkohale ja reisiperioodile.